senilex logo

Varainhankintakampanja päättynyt – kiitos, alumnit!

Noin vuoden ajan kestänyt varainkeruukampanja, joka tähtäsi yliopistojen toiminnan rahoituksen lisäämiseen yksityisin varoin, päättyi viime kesäkuun lopussa. Turun yliopiston oikeustieteellinen tiedekunta sekä Turun yliopiston oikeustieteellinen alumniyhdistys Senilex ry, yhdessä tiedekunnasta valmistuneiden alumnien kanssa, keräsi varoja Turun yliopiston oikeustieteelliselle tiedekunnalle. Lahjoituksia Turun yliopistolle ja oikeustieteelliselle koulutusalalle kertyi 182 500 euroa. Alustavan tiedon mukaan valtion vastinraha tulisi olemaan n. 1,5 kertaa yksityisin varoin kerätty summa.

Kiitämme lämpimästi kaikkia lahjoittajia ja alumneja arvokkaasta panoksestanne. Turun yliopiston oikeustieteellisellä tiedekunnalla on teidän tuellanne entistä paremmat edellytykset tarjota korkeatasoisinta koulutusta, kansallisesti ja kansainvälisesti laadukasta tutkimusta sekä yhteiskunnallisesti merkittävää vaikuttamista. Varainhankintakampanja mahdollistaa suunnitelmien mukaisesti Professor of Practice –tehtävän käynnistämisen.

Senilex ry lahjoitti kampanjaan 3 000 euroa. Yhdistyksen hallitus totesi päätöksen yhteydessä lahjoituksen toteuttavan yhdistyksen tarkoitusta: oikeustieteellisen opiskelun, opetuksen ja tutkimuksen tukemista turkulaisissa yliopistoissa.


Hei nämäkin voisivat kiinnostaa sinua!